2019-10-30 Mój nowy nóż.W tym sezonie podczas jednej z wypraw do lasu straciłem nóż który mi służył ponad 20 lat. Miałem go zawsze w terenie we wszystkich wyjściach do lasu. Jeździłem szukałem kamień w wodę, szkoda bo dostałem go w prezencie od kolegi gdy byłem za oceanem - piękny klasyczny, składany "BUCK", ostry jak brzytwa, pomimo swoich lat żadnych luzów, piękne drewno.
Nie chciałem markowych dobrych czy nawet bardzo dobrych firm gdzie wiodą prym zagraniczne marki Helle, Mora, EnZo & Brisa czy Lauri. Podstawą mojego wyboru jest jego użytkowość - musi naprawdę dobrze ciąć, no i musi być piękny. To może tylko zagwarantować warsztat w którym nóż powstanie od początku do końca i zostanie wykonany w całości ręcznie a jego gwarancją jest nazwisko knife makera. Musiałem swój utracony nóż czymś zastąpić. Szukałem, szukałem - znalazłem. Zamówiłem, czekałem, czekałem - mam. Głownia noża wykonana jest ze stali węglowej. Węglówki są bardzo rdzewne, ale mają dobre właściwości tnące. Są bardzo przyjemne w ostrzeniu. Łączą w sobie niezłe trzymanie ostrości przy jednocześnie sporej wytrzymałości. Tradycyjnie są wykorzystywane na noże od początków epoki żelaza.
Głownia typu Full tang - czyli z pełnym trzpieniem. Rękojeść noża stanowią okładki których kształt narzuca projekt głowni. Charakteryzują się bardzo mocną konstrukcją i prostotą oprawy.
Głownia tapperowana (grubość zmniejsza się ku czubkowi), cienka krawędź tnąca. Wszystkie te cechy gwarantują że nóż jest mocny i będzie wykonywał skuteczną pracę w łowisku i po za nim.
Rękojeść mojego noża wykonana jest z tropikalnego, ciężkiego i twardego drewna WENGE, do głowni mocowanego jednym pięknym pinem mozaikowym, pełnym mosiężnym oraz mosiężnym pinem rurkowym mogącym służyć do troczenia noża.
Pochewka skórzana ręcznie wykonana. Skóra grubości 2,5 do 3 mm impregnowana woskiem i ręcznie szyta. Dobrze trzyma nóż.

Wymiary i parametry noża:
Długość całkowita: około 215 mm
Długość głowni: około 95 mm
Szerokość ostrza: 26 mm
Grubość ostrza: 3 mm
Otwory pod piny 4 i 6 mm
Stal: 80CrV2 /stal węglowa/ znana również jako stal L2
Twardość ostrza: 57-60 HRC (Skala twardości Rockwella)
Waga noża: 122g
Waga pochewki: 82g

Jest nożem lekkim, a jego długość gwarantuje sprawne manewrowanie podczas pracy. Otrzymany nóż tnie papier ale do prawdziwej "brzytwy" troszkę mu brakuje. Więc przed pierwszym wyjściem w teren "kamyczki" pójdą w ruch.
I sprawdzian w realu którego nie mogę się doczekać, jak poradzi sobie z tuszą dzika czy jelenia.

Z myśliwskim Darz Bór Wojciech Wdowikowski

Zdjęcia i tekst: Wojciech Wdowikowski
« Powrót »