AktualnościAktualizacja Kącik Literacki

Koledzy,
mamy Święta Wielkiej Nocy, jeżeli znajdziecie chwilę, serdecznie zapraszamy do zakładki Kącika Literacki gdzie znajdziecie tekst Pani Eugenii Jakubowskiej, mamy naszego Kolegi Zbyszka i babci Kolegi Jarka Jakubowskiego. Są to wspomnienia: „Jak obchodzono dawniej w Polsce Święta Wielkanocne”.

PS.
Święto Wielkiej Nocy – Wielkanoc - to najważniejsze i najstarsze święto chrześcijaństwa, obchodzone na pamiątkę Zmartwychwstania Chrystusa – początkowo w dniu żydowskiej Paschy, a od soboru w Nicei (325) w pierwszą niedzielę po pierwszej wiosennej pełni Księżyca (tj. między 21 marca a 25 kwietnia).
Są świętami niezwykle radosnymi, barwnymi i towarzyszy im wiele obrzędów. Do dziś pewne zwyczaje i obrzędy przetrwały tylko we fragmentach i szczątkowej formie. Palemki na szczęście, świąteczne porządki, koszyczek ze święconką, Wielka Niedziela – dzień radości, lany poniedziałek, szukanie zajączka lub jajek. Kto dziś pamięta co tak naprawdę powinno znaleźć się w koszyczku wielkanocnym i dlaczego? W wielką środę nikt już nie „topi Judasza”, nie słychać już „wielkiego grzechotania” gdy milkną kościelne dzwony, nikt nie urządza już „wieszania śledzia” czy „pogrzebu żuru” na znak kończącego się czasu postu.

Pamiętajmy !!!
„Tradycja narodowa warunkuje ciągłość historyczną narodu, a zarazem wywiera wpływ na jego dalsze losy”


Życzymy miłej lektury
Czytaj.

Darz Bór!

W. Wdowikowski


« Powrót »