2023-07-30 Program odbudowy rogaczy a prawidłowe gospodarowanie sarną w naszych obwodach.



Program odbudowy rogaczy a prawidłowe gospodarowanie sarną w naszych obwodach. /konspekt/

1. W maju nie dokonujemy selekcji we wszystkich grupach wiekowych, jedynie dokonujemy przeglądu łowiska. Budujemy sobie mapę łowiska, oceniamy jaka jest ilość rogaczy. Odstrzał tylko (cennych dla samego trofeum) myłkusów i sztuk wyjątkowo starych o bardzo złych cechach osobniczych parostków. Nie robimy nic na siłę w tym okresie, doceniamy i celebrujemy możliwość polowania w pięknej wiosennej aurze.
2. W polowaniu na rogacze można się zakochać ale należy przełamać trudności początkowe, zdobywać wiedzę i pewność siebie. Wielu myśliwych zraża się po pierwszych próbach, wielu się boi błędów i wstydu lub latami wręcz ignoruje odstrzał rogaczy bo nie czuje się na siłach by to robić dobrze.
3. Uwaga nowa sytuacja.
- plan w większości realizowany przez myśliwych naszego koła,
- aktywność wszystkich kolegów,
- edukacja i szkolenia,
4. Doświadczenie kolegów będzie konieczne nie tylko do realizowania prawidłowej selekcji ale także do pełnienia roli podprowadzającego który poprawnie ocenia sytuację w łowisku.
5. Ruja właściwa. Okres największej aktywności i selekcji.
- przegląd wszystkich rejonów,
- przegląd jakości rogaczy w poszczególnych rejonach.
- po zrobieniu przeglądu rogaczy w danym rewirze dokonujemy w pierwszej kolejności odstrzału sztuk starych o szkodliwej wręcz dla łowiska jakości parostków (drobne, suche, kruche). W okresie rui właściwej rezygnacja z odstrzału takiej sztuki to wielki błąd i jest to nasz obowiązek selekcjonerski.
- po usunięciu z łowiska przez danego myśliwego sztuk rażąco słabych można brać pod uwagę kolejne formy wyższe, wysokie rogacze o cechach selekcyjnych. Łowczy mógłby koordynować ten temat jeśli dalej będzie problem z planem w naszym kole.
6. Cele.
- usuniecie z łowiska cech rażąco szkodliwych genetycznie.
- opieka nad silnymi zdrowymi sztukami.
- mentalna zmiana w myśleniu i selekcji
7. Co musimy zmienić gdy nie ma dewizowców:
- zmiana mentalności,
- zwiększenie aktywności w obwodzie nr 15, mimo mniejszej populacji sarny,
- należy dokonać selekcji szkodliwych genów i pozostawić na rui silne zdrowe rogacze.
8. Ewentualna sprzedaż.
- w maju nie dokonujemy sprzedaży rogaczy,
- sprzedaż tylko na rui,
- cennik zależny od wagi parostków, - polityka nagradzania,
- pierwszeństwo dla myśliwych korzystających z polowań szwedzkich.
9. Aby poprawnie ocenić wiek należy obserwować zachowanie i nie kierować się jedynie wytycznymi prosto z książki. W każdym rejonie polski uwarunkowania środowiskowe zmieniają przyjęte ogólnie wytyczne. Ale to właśnie jest pociągające w selekcji saren.
Bądźmy zawodowcami i podnośmy sobie poprzeczkę.

PS
Jedno z pierwszych spotkań w naszym Kole poświęcone „polityce” hodowli oraz prawidłowej selekcji populacji sarny poprzez dokonywanie prawidłowej selekcji rogaczy.
Przedstawiony przez Kol. Piotra program jest tylko częścią programu „odbudowy rogaczy” i dotyczy jedynie dokonywania prawidłowej selekcji samców. Na kolejnych spotkaniach chcielibyśmy podjąć temat bardziej szerzej.
Odbudowa populacji sarny jest problemem wielotorowym i długoterminowym. Nie zależy jedynie od selekcji samców ale także kóz i koźlaków, którego odstrzału dokonują nie tylko selekcjonerzy.
Zwiększenie dobrostanu zwierzyny poprzez poprawienie warunków bytowych całej populacji.
Aby program „odbudowy rogaczy” się powiódł musi być kilka warunków spełnionych:
- program powinien nie być krótszy jak 4 sezony
- stabilna sytuacja finansowa
- szkolenia wewnętrzne dotyczące biologii gatunku, selekcji, terminów i sposobów polowań itp.
- ocena wieku po sylwetce, zachowaniu, zgryzie
- wabienie /bardzo szeroki i wdzięczny temat/
Bardzo dziękuję Zarządowi Koła za przychylność, obecność i wsparcie podjętego przez Kol. Piotra tematu. A Tobie Piotrze za podjęcie tematu i przygotowanie materiałów i interesującej prelekcji. Kolegom którzy przybyli za poświęcony czas i zainteresowanie zagadnieniem.

Tekst konspektu: Piotr Szulakowski
Tekst podsumowania: Wojciech Wdowikowski




« Powrót »