2016-10-30 Msza Św. i polowanie Hubertowskie„Do księdza plebana
Dać znać, dodał pan Sędzia, żeby jutro z rana
Mszę miał w kaplicy leśnej; króciuchna oferta
Za myśliwych, msza zwykła świętego Huberta.”

Adam Mickiewicz „Pan Tadeusz”

Zgodnie z kalendarzem polowań pierwsze polowanie zbiorowe naszych myśliwych odbyło się w dniu 30.10.2016r. Tradycją się już stało iż sezon polowań zbiorowych w naszym Kole Łowieckim otwierany jest mszą świętą w intencji Św. Huberta. Uroczystości rozpoczęły się o godz. 8.00 na terenie naszego kompleksu rekreacyjno - hodowlanego „Łoszak” w Wilkowie. Uroczystą mszę Św. ku czci naszego Patrona św. Huberta, i w intencji wszystkich Myśliwych, oraz ich rodzin celebrował nasz Kapelan Ks. Kan. Marek Hula. W trakcie trwania mszy Św. ksiądz proboszcz, wygłosił piękne kazanie nawiązujące do tradycji, historii, kultury łowieckiej i innych aspektów funkcjonowania naszej społeczności myśliwskiej w aspekcie wzajemnego szacunku oraz poszanowania ojczystej przyrody. Podzielił się swoimi spostrzeżeniami i refleksjami dotyczącymi bezpieczeństwa na polowaniach, specyfice, charakterowi i urokowi polowań zbiorowych oraz w jaki sposób są one wykonywane w różnych Kołach Łowieckich.
Nasz Ks. Kapelan zakończył mszę Św. treścią "dekalogu łowieckiego" pochodzącego z 1914 roku z „Gazety Leśnej i Myśliwskiej", którego tekst nie jednemu z kolegów utkwił na pewno w pamięci a jeśli nie to go przypominamy:

PRZYKAZANIA MYŚLIWSKIE:
I. Nie będziesz miał innych namiętności, prócz myślistwa.
II. Nie wstydź się pudeł, nie zapewniaj, że zwierz trafiony, jeśli wiesz dobrze, że tak nie jest.
III. Nie poluj w niedziele i święta.
IV. Szanuj i słuchaj wytrawnych myśliwych.
V. Nie zabijaj, dla zabijania, jeno poluj; dobijaj zbarczoną zwierzynę; nie kalecz gwary myśliwskiej.
VI. Nie strzelaj do zwierzyny wychodzącej na sąsiada.
VII. Nie przyswajaj sobie cudzych trofeów.
VIII. Nie wytykaj kolegom ich pudeł.
IX. Nie zazdrość drugim lepszej broni.
X. Nie bądź w złym humorze, jeśli nie jesteś królem polowania; nie pożądaj stanowiska swego sąsiada; ani psa jego, ani jego przyborów myśliwskich, ani żadnej rzeczy która jego jest.

Podczas mszy świętej ksiądz Marek Hula wspomniał również o kolegach którzy odeszli do "krainy wiecznych łowów" i polecił zachowanie pamięci chwil spędzonych z nimi w łowisku. Każdy uczestnik mszy otrzymał obrazek z wizerunkiem Św. Huberta i modlitwą.
W uroczystości wzięli udział myśliwi koła łowieckiego Łoś, ich rodzinny i sympatycy łowiectwa. Nieodłącznym elementem uroczystości były sygnały i muzyka myśliwska grana przez naszych sygnalistów kolegów: Romualda i Jacka Szulakowskiego, Pawła Bęben i Waldemara Stolarz.

Po mszy świętej Prezes Koła Radosław Kilan zabrał głos nawiązują do bieżącej sytuacji koła i dalszego przebiegu obchodów dnia św. Huberta w Kole Łowieckim Łoś po czym dał sygnał do zbiórki myśliwych.
Następnie odbyło się pierwsze zbiorowe polowanie w rejonie Dębnika, Podmiejskie i Ligotka.

Polowanie prowadzili Koledzy Romuald i Edward Szulakowski.
Pogoda dopisała a polowanie odbywało się w scenerii typowo jesiennej, jak przystało na tą porę roku. Polowanie było krótkie, tylko 4 mioty. Wszystkie mioty były pełne dzików i jeleni.
W swojej łaskawości Św. Hubert obdarował nas łanią strzeloną przez Kolegę Bolesława Żak który został Królem Polowania.

Z myśliwskim Darz Bór

PS
Bardzo dziękujemy naszemu Kapelanowi Ks. kan. Markowi Hula piękną mszę i kazanie oraz za przesłanie tekstu „Przykazań Myśliwskich” na łamy naszej witryny; z pewnością pomoże i przyda się „frycom” a i „nemrodom” nie przeszkodzi zerknąć na przykazania przypadkiem.

Musimy również pamiętać, że bez zaangażowania kolegów, poświęcenia swojego czasu i pracy którą włożyli w przygotowanie naszej imprezy nie wyglądała by ona tak uroczyście jak się odbyła.
Za co serdecznie dziękuje Zarząd Koła.

Zdjęcia ze zbiorów: Waldemara Stolarz które wykonywał Piotr Szulakowski
Tekst opracował: Wojciech Wdowikowski
« Powrót »