AktualnościŻyczenia Wielkanocne!!!

"Skacze zajączek po lesie i życzenia myśliwym niesie,
przez pisanki przeskakuje, Alleluja wykrzykuje.
Po czym znika w długich susach cały mokry od Dyngusa"

Koledzy,
Z okazji Świąt Wielkanocnych, Zarząd Koła ”Łoś” w Namysłowie składa wszystkim Kolegom Myśliwym, Rodzinom Myśliwych wszystkiego co najlepsze, a w szczególności zdrowia i pomyślności w pracy zawodowej, satysfakcji z uprawianego łowiectwa oraz wielu sukcesów również w łowisku.

Z myśliwskim
Darz Bór

Zarząd Koła Łowieckiego „Łoś” w NamysłowiePS.
Szanowni Koledzy,

Święto Wielkiej Nocy – Wielkanoc - to najważniejsze i najstarsze święto chrześcijaństwa, obchodzone na pamiątkę Zmartwychwstania Chrystusa – początkowo w dniu żydowskiej Paschy, a od soboru w Nicei (325) w pierwszą niedzielę po pierwszej wiosennej pełni Księżyca (tj. między 21 marca a 25 kwietnia).
Są świętami niezwykle radosnymi, barwnymi i towarzyszy im wiele obrzędów. Do dziś pewne zwyczaje i obrzędy przetrwały tylko we fragmentach i szczątkowej formie. Palemki na szczęście, świąteczne porządki, koszyczek ze święconką, Wielka Niedziela – dzień radości, lany poniedziałek, szukanie zajączka lub jajek. Kto dziś pamięta co tak naprawdę powinno znaleźć się w koszyczku wielkanocnym i dlaczego? W wielką środę nikt już nie „topi Judasza”, nie słychać już „wielkiego grzechotania” gdy milkną kościelne dzwony, nikt nie urządza już „wieszania śledzia” czy „pogrzebu żuru” na znak kończącego się czasu postu.

Pamiętajmy !!!
„Tradycja narodowa warunkuje ciągłość historyczną narodu, a zarazem wywiera wpływ na jego dalsze losy”

..... mamy Święta Wielkiej Nocy, jeżeli znajdziecie chwilę, serdecznie zapraszamy do zakładki Kącika Literacki gdzie znajdziecie tekst publikowany już w 2017r. Pani Eugenii Jakubowskiej, mamy naszego Kolegi Zbyszka i babci Kolegi Jarka Jakubowskiego. Są to wspomnienia: „Jak obchodzono dawniej w Polsce Święta Wielkanocne”.

Życzymy miłej lektury
Czytaj.

Darz Bór!

W. Wdowikowski


« Powrót »